Pozytywne działanie jodu na nasze zdrowie jest znane od dawna. Ale na czym dokładnie polega? Gdzie i kiedy jest go najwięcej? Wyjaśniamy wątpliwości.

Jod to pierwiastek, bez którego ludzki organizm nie może funkcjonować prawidłowo. Ma niezwykłe znaczenie zwłaszcza dla tarczycy, która produkuje wyjątkowo ważne hormony regulujące pracę m.in. układu nerwowego czy krążenia. Niedobór jodu może więc powodować niedoczynność tarczycy, depresję, choroby sercowo-naczyniowe, podwyższony poziom cholesterolu, otyłość, ogólne osłabienie, łamliwość włosów i paznokci. Jednak szczególnie ważny jod jest dla matek w czasie ciąży, ponieważ zapobiega zaburzeniom rozwoju płodu. Natomiast niedobór jodu u małych dzieci może wywołać zahamowanie wzrostu czy trudności z koncentracją.

I choć w Polsce już od 1998 roku sól kuchenna jest wzbogacana o jod, to jego niedobór nadal stanowi istotny problem. Szacuje się, że na całym świecie może dotyczyć nawet 2 mld ludzi.

Jakie są zalecane dawki jodu?

Człowiek potrzebuje tak naprawdę niewiele jodu, bo zaledwie 200 mikrogramów dziennie. Jednak na terenach, w których występuje jego niedobór w wodzie i powietrzu, trudno dostarczyć organizmowi nawet tak niedużą dawkę. Kobiety ciężarne i karmiące potrzebują go więcej. Wedle szacunków, w organizmach aż 36% kobiet w wieku rozrodczym poziom tego pierwiastka jest za niski.

Kiedy nad bałtykiem występuje najwięcej jodu?

W Polsce niedoborem jodu zagrożona jest większa część kraju, a zwłaszcza południe, wschód i tereny górskie. Na szczęście nad Bałtykiem jest go pod dostatkiem, bo to jeden z najbogatszych. w ten pierwiastek regionów na świecie! W Bałtyku jest znacznie więcej jodu niż np. w Morzu Śródziemnym. Zawarty jest w wodzie, uwalnia się także do powietrza i opada na ziemię, a najwięcej jest go w odległości około 300 m od brzegu. Dlatego tak wartościowe są spacery po plaży. To zatem coś więcej niż subiektywne wrażenie, kiedy wracając z takiego spaceru, mówimy, że od razu czujemy się lepiej. Oczywiście jod wchłania się także podczas kąpieli morskich, przez skórę. Co ważne, jod można znaleźć także w rybach i owocach morza, szczególnie bogaty w jod jest dorsz. Również warzywa i owoce z upraw położonych bliżej morza zawierają więcej tego pierwiastka. Zatem dłuższy pobyt nad polskim morzem powinien dostarczyć nam naprawdę sporą dawkę jodu.

Dzięki silnemu wiatrowi i dużym falom tworzy się przyjemny jodowy aerozol. W związku z tym jest go więcej podczas wietrznej pogody, a nawet w trakcie sztormów, więc przede wszystkim wiosną, jesienią i zimą. Dzięki temu bardzo wartościowe są także wyjazdy poza sezonem letnim, a zatem w czasie kiedy organizowane są wczasorekolekcje w Krynicy Morskiej.

Galeria

 

ant rozetsky q DJ9XhKkhA unsplash
irina shishkina K7EK6 pDZ9o unsplash
irina shishkina DyFiiQCd4lM unsplash 1
maren wilczek sWClYVuCU18 unsplash